تبلیغات

ساخت کد موزیک

ICT - خطوط DSL و انواع آن


ICT
 
اللهم صل علی محمد وال محمد و عجل فرجهم

 DSL چیست ؟
DSL
مخفف Digital Subseriber Line است.یك فناوری مخابراتی كه با استفاده زوج سیم مسی تلفنی(همین دو رشته سیمی كه درخانه ها كشیده شده) می تواند اطلاعات و داده ها رو با سرعت بالا در باند پهن ((BandWidth توسط خطوط تلفن معمولی انتقال دهد.......

 DSL چیست ؟
DSL
مخفف Digital Subseriber Line است.یك فناوری مخابراتی كه با استفاده زوج سیم مسی تلفنی(همین دو رشته سیمی كه درخانه ها كشیده شده) می تواند اطلاعات و داده ها رو با سرعت بالا در باند پهن ((BandWidth توسط خطوط تلفن معمولی انتقال دهد.توجه كنید كه كار این گونه خطوط تلفن رساندن امواج صوتی به مقصد است.این گونه خطوط(زوج سیمی) كه به PSTN (Public Switched Telephone Network ) نیز نامیده میشود فقط با سرعت 4 كیلوهرتز می تواند صداها و امواج را انتقال دهد.
DSL
 به چه شکل كار می كند؟
در علم مخابرات،به محیطی كه داده ها از ان انتقال پیدا می كند Media یا رسانه می گویند،زوج سیم،كابل های كواكسیال(مثل كابل آنتن تلویزیون)،موجبرها(لوله هایی فلزی با سطح مقاطع مستطیل یا دایره شكل)،هوا و فیبرهای نوری مهمترین رسانه های مخابراتی هستند.برای هر رسانه پارامترهایی به نام فركانس قطع بالا و پایین تعریف می شود منظور از این نوع پارامتر حداكثر و حداقل فركانسی كه ان رسانه می تواند با كیفیت مطلوب از خودش عبور دهد،به اختلاف این 2 تا فركانس پهنای باند می گویند.زوج سیم مسی كه در سیستم تلفن شهری استفاده می شود،ضعیف ترین رسانه مخابراتی استاز این نظر،محدوده عبور فركانسی اش از صفر تا 2 مگاهرتز است اما در سیستم تلفن شهری(PSTN) فقط از 4 كیلوهرتز این محدوده برای عبور صدا و امواج صوتی استفاده میشود و بقیه باند فركانسی آزاده.در سیستم های Dial-Up هم همین طوری است و علت كند بودنش هم همین است یعنی از همان 4 كیلوهرتز باند صوتی برای انتقال اطلاعات و دادها استفاده می كند و با جدیدترین روش های فشرده سازی اطلاعات میشه حداكثر 56 كیلوبیت اطلاعات را در یك ثانیه منتقل نمود.حالا شما فرض كنید پهنای باند ما از 4 كیلوهرتز به 2 Mbps (مگابیت بر ثانیه)افزایش پیدا می كنه می دانید چه سرعت فوق العاده ای پیدا می كند كه ما حتی در خواب هم نمی بینیم،یه چیزی حدود 500 برابر،پس مشخصه است كه میشود میزان انتقال داده ها را به شدت افزایش داد وحتی میشود با روش های دیجیتالی جدید به پهنای باندی معادل 8 Mbps نیز دست یافت كه البته معمولا برای بدست آوردن كیفیت سرویس دهی بهتر QOS (Quality of Service) در عمل سرعتی حدود 1.5 مگابیت در ثانیه در اختیار كاربرها قرار می گیرد.

ویژگی ها و معایب شبكه DSL

- 1اولین ویژگی و مهم ترین ویژگی DSL نسبت به دیگر فناوری ها هم رده خودش این است كه زیر ساخت خاصی برای انتقال اطلاعات نمی خواهد.بستر یا همان زیر ساختی كه DSL برای انتقال اطلاعات استفاده می كند همان زوج سیم مسی است كه در همه جا وجود دارد ،پس دیگر نیازی به ایجاد زیر ساخت مخابراتی خاصی نیست،چون ایجاد این گونه زیر ساخت ها هزینه های خیلی بالایی دارد .

-2
دومین ویژگی DSL نسبت به دیگر سیستم ها پهنای باند بالایی است كه DSL ارائه میدهد كه از 144 kbps تا 1.5 Mbps است كه حداقل در مقایسه با پهنای باند 56 كیلو بایت مودم های آنالوگ چندین برابراست.

3
-سومین ویژگی این است كه تجهیزات سخت افزاری مورد استفاده در DSL بسیار ارزان قیمت است (بر خلاف تجهیزات ماهواره ایی (

-4
چهارمین ویژگیش این است كه اگر از ADSL استفاده كنید شما هم میتوانید به اینترنت متصل باشیدو هم از تلفن با فاكس خودتان استفاده كنید یعنی خط تلفنتون هیچ وقت اشغال نیست.

معایب:
*
محدودیت در مسافت:

DSL فناوری است که تقریباً وابسته و حساس به مسافت است، به این معنی که هرچقدر طول اتصالات (فاصله میان مشترک تا فراهم کننده خدمات) بیشتر باشد، کیفیت سیگنال ها و سرعت ارتباط کاهش می یابد. بنابراین خدمات ADSL محدودیتی دارند که حداکثر مسافت میان مودم و ISP را تا تقریباً 5 کیلومتر محدود می نمایند،چنانچه با افزایش فاصله از میزان یاد شده، مشترکین نمی توانند از حداکثر سرعت ممکن بهره مند گردند. در این میان نکته ای که ممکن است باعث تعجب و سوال شود این است که این خدمات از نظر; مسافت محدودیت دارند اما تماس ها و مکالمات صوتی هیچ محدودیتی در مسافت های زیاد ندارند، پاسخ این است که در مراکز تلفن، تقویت کننده هایی برای بهبود و تقویت سیگنال های صوتی به کار رفته است اما این تقویت کننده ها با سینگال های DSL سازگار نیستند و باعث آشفتگی و اختلال در روند تبادل داده می گردند. در حقیقت مدار گفته شده و نیز فیبرهای نوری به عنوان خطوط دسترسی موانعی جدی برای اتصال به شبکه DSL به شمار می روند.


مختصری درباره تجهیزات DSL :
برای راه اندازی یك شبكه بر اساس تكنولوژی DSL نیاز به این تجهیزات دارید:

 Switch / Router VDSL
 Modem CPE VDSL
 Jack Rj -11

این شبكه چقدر انعطاف پذیری دارد ؟
از انجایی كه DSl بروی بستر خطوط تلفن شهری عمل میكند هر گونه تغییری كه شما در ساختار شبكه و یا جابه جایی كامپیوتر ها بدهید، مشكل چندانی ایجاد نمیكند چرا كه شما میتوانید با تغییر كانكتور ها در ساختمان مخابرات (MDF ) این تغییر ها رو نیز در پورت دستگاه اعمال كنید .

سرویس های مختلفی كه بروی شبكه DSL ارائه میشود:
خدماتی كه بااستفاده از شبكه DSL میتواند در اختیار كاربر قرار بگیرد به این صورت است:

1- دسترسی به اینترنت (جزئی،كلی(
2-
خدمات صوتی (آنالوگ،T1 ،PBX یا Private Branch Exchange ) این خدمات به صورت Voice Over IP در اختیار كاربران قرار میگیره.
 
3-خدمات تصویری و Video On demand
- --- (Virtual Private Network )-4

P2P (Point to Point )-5

6- ATM (Asynchronous Transfer Mode )

L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol )-7

 8-PPP (Point To Point Tunneling Protocol )
IPSec (IP Security )-9
Framerilaly-10

یک سیستم تلفن معمولی شامل یک جفت سیم مسی ساده هست که توسط شرکت مخابرات محلی در خانه هر مشترک نصب شده است، این خطوط مسی از نظر پهنای باند، ظرفیت بالایی علاوه بر ظرفیت مورد نیاز برای انتقال صوت (مکالمه تلفنی) را دارا هستند. سیگنال های صوتی همواره بخش ناچیزی از این ظرفیت را اشغال می نمایند، فناوری DSL (1) از ظرفیت باقیمانده این خطوط برای انتقال اطلاعات بدون اختلال و آسیب رساندن به مکالمات صوتی و حتی به صورت همزمان استفاده نمی نمایند.

محدوده سیگنال های بسامدی صوت انسان در هنگام مکالمه بین 400 تا 3400 هرتز است، این در حالی است که سیم های مسی توانایی بالقوه ارسال چندین میلیون هرتز را نیز دارند، پس عملاً حجم زیادی از ظرفیت این سیم ها بدون استفاده باقی خواهد ماند. فناوری DSL برای استفاده از این ظرفیت از دو بخش تجهیزاتی بهره می گیرد، یکی در طرف مشتری (مشترک خدمات) و دیگری در طرف فراهم آورنده خدمات.

 

- فرستنده گیرنده: در مکانی که مشتری قرار دارد یک فرستنده DSL قرار می گیردDSLAM2: این وسیله که در طرف فراهم آورنده خدمات قرار می گیرد، به منظور فراهم آوردن خدمات DSL برای چندین مشترک به کار می رود.

فرستنده گیرنده DSL معمولاً توسط کاربران به نام مودم DSL شناخته می شود، اما کارشناسان شرکت فراهم آورنده یا ISP;این تجهیزات را به نام ATU-R3 می شناسند. گذشته از نام، این وسیله، ابزاری است برای اتصال رایانه کاربران به خطوط DSL. این اتصال می تواند به چند طریق برقرار شود که متداول ترین روش، استفاده از درگاه USB رایانه هست.

امروزه اغلب تجهیزات DSL سازندگان مختلف با فناوری DMT(4) سازگار هستند. DMT سیگنال ها را به 247 کانال جداگانه تقسیم می کند که هر یک از آنها پهنایی برابر (khz)4 کیلوهرتز دارند. برای درک بهتر، تصور کنید که خط مسی تلفن شما به 247 رشته نازک تقسیم شود و به هر کدام از آنها یک مودم متصل گردد، با این روش شما قادر خواهید بود تا سرعتی معادل 247 مودم را به یک باره بر روی رایانه خود داشته باشید. هر یک از این 247 کانال در هر لحظه سطح کیفیت سیگنال را بررسی می نمایند و در صورتی که هر یک از کانال ها کیفیت نامطلوبی را ارایه دهد به سرعت از طریق کانال دیگری اتصال را برقرار می کنند، بنابراین در این سیستم، ارتباط، ناپیوسته و پایدار برقرار می ماند و همواره در جستجو برای یافتن مناسب ترین کانال جهت ارسال و دریافت داده فعالیت می کند.

 ادامه مطلب

طبقه بندی: خطوط DSL و انواع آن، 
نوشته شده در تاریخ 1390/08/13 توسط حمیدرضا پیراینده
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | بر محمد وال محمد صلوات :