تبلیغات

ساخت کد موزیک

ICT - انواع DSL


ICT
 
اللهم صل علی محمد وال محمد و عجل فرجهم

 ADSL-1
انواع مختلفی از DSL وجود داره كه امكان دسترسی به اینترنت را با سرعت های بالا و امكانات مختلفی بوجود می اورند نوعی كه برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار میگیرد......

1- ADSL
انواع مختلفی از DSL وجود داره كه امكان دسترسی به اینترنت را با سرعت های بالا و امكانات مختلفی بوجود می اورند نوعی كه برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار میگیرد ADSL یا Asymmetric DSL است كه البته به DSL نا متقارن هم نامیده می شود كه درشرایط مطلوب امكان دریافت یا ریسیو اطلاعات را با سرعت 2 Mbps و فرستادن یا سند با سرعت 256 Kbps را داراست.
CDSL-2
به عنوان DSL مصرف كننده،(Consumer DSL ) نام تجاری است كه شركت Rockwell  گذاشته است.یک مقدار از ADSL كندتر است به این صورت كه 1 Mbps سرعت DownStream و احتمالا سرعت Upstream پایین تر.ضمنا مزیتش این است  كه نیازی به نصب Splitter در قسمت كاربر انتهایی ندارد.

HDSL-3
مخفف (High Bit Rate DSL ) است كه از اولین مدل های DSL بوده و برای انتقال دیتای دیجیتال باند پهن ،در سایت های شركت ها و همچنین بین شركت تلفن و یك مشتری (مثلا ،میشود در برای ایجاد یك شبكه LAN و لینك انها به صورت شبكه WAN ،از این پروتكل استفاده كرد) به كار گرفته میشود.ویژگی اصلی HDSL متقارن بودنش است بر عكس ADSL ،پهنای باند رو در 2 جهت اختصاص میدهد .در ضمن HDSL میتواند دیتا رو به همان اندازه كه روی خطوط T1 (بیش از 1.544 مگابیت در آمریكای شمالی) یا E1 (بیش از 2.048 مگابیت در اروپا ) انتقال می دهد روی یك خط تك سیم مسی ،در كابل های زوج سیم نیز انتقال بدهد.سرعت دریافت و ارسال اطلاعا ت در روش فوق یکسان بوده(1/45Mbps  )و بمنظور ارائه خدمات نیاز به دو خط مجزا نسبت به خط تلفن معمولی موجود است .حداكثر فاصله پشتیبانی شده نیز 3650 متر است..

 G.Lite-4
G.lite
با نام DSL Lite یا ADSL بدون Splitter یا ADSL عمومی نیز شناخته میشود.كه اساسا یك ADSL كند است و نیاز به Split نمودن خط در محل كاربر نهایی ندارد ،اما مدیریت Split نمودن آن برای كاربر Remote)دور دست) در مركز تلفن صورت می گیرد.سرعت انتقال اطلاعات در این پروتكل برای DownStream از 1.544 مگابیت بر ثانیه تا 6 مگابیت بر ثانیه است و برای UpStream از 128 كیلو بیت بر ثانیه تا 386 كیلو بیت بر ثانیه است.

IDSL -5
مخفف (ISDN DSL )Integrated Services Digital Network است و در ابتدا در اختیار کاربران استفاده کننده از ISDN قرار گرفت و سرعت انتقالش مانند ISDN BRI  حدود 128 كیلو بیت است ،كه البته در مقابل سرعت بسیار بالای ADSL محدودتراست. اما سرعت واقعی اتصال معمولاً61kbps خواهد بود. حداكثر فاصله پشتیبانی شده نیز 10700 متر است كه بیش از بقیه انواع است.


RADSL -6
مخفف Rate Adaptive DSL است،یك فناوری از خانواده ADSL محصول شركت Westell است.نرم افزاری كه قادراست سرعت انتقال را در سیگنال هایی كه میتوانند روی یك خط مشترك انتقال داده بشوند ،معین كند و به همان صورت سرعت انتقال را تطبیق بدهد و این امکان را به مودم خواهد داد که سرعت برقراری ارتباط را با توجه به عواملی نظیر مسافت و کیفیت خط تعیین نماید.

شركت Westell سیستمی به نام Flex CAP2 دارnكه از همین RADSL استفاده میكند. كارش به چه صورت است؟این سیستم باعث میشود سرعت انتقال در DownStream از 640 Kbps به 2.2 Mbps و برای UpStream از 272 Kbps به 1.088 Mbps از طریق یك خط موجود افزایش پیدا كند. حداكثر فاصله پشتیبانی شده نیز 5500 متر است.


VoDSL -7
مخفف Voice Over DSl است.این فناوری نوعی IP تلفنی است كه اجازه میدهد تا چند تا خط تلفن با هم تركیب بشوند تا یك خط تلفن جدا ایجاد بشود.ضمن این كه این خط قابلیت انتقال دیتا را هم دارد.

نكته قابل توجه در مورد اعضای خانواده DSL آن است كه تنها ADSL , RADSL , VDSL و البته VoDSL از این امكان مكالمه تلفنی در كنار ارتباط اطلاعاتی پشتیبانی می كنند و بقیه انواع ، باید خطوطی مجزا از خطوط مكالمات داشته باشند


 VDSL-8
مخفف Very High Data Rate DSL است. در حقیقت میشود گفت كه VDSL یك فناوری پیشرفته از DSL است كه از سرعت بالای انتقال دیتا در مسافت های كوتاه (51 تا 55 mbps در خطوط با طول بیش از 300 متر ) و سرعت دریافت آن تا 52Mbps  استفاده میكند.بصورت “نامتقارن ” بوده و در مسافت های کوتاه بهمراه خطوط مسی تلفن استفاده می گردد.
 SDSL -9
مخفف Symmetric DSL است،یک مقدار شبی به HDSL متقارن است،كه روی یك خط زوج سیم ،سرعت انتقال 1.544 Mbps (در آمریكا و كانادا) و 2.048 Mbps(در اروپا ( در هر یك از جهت های خط 2 طرفه دارد.نرخ انتقال در هر 2 طرف Symmetric نامیده میشود. حداكثر فاصله پشتیبانی نیز 6700 متر است.


UDSL -1-0

مخفف Unidirectional DSL است،یک طرحی است از طرف یك شركت اروپایی ،در واقع UDSL یك نوع HDSL از نوع یك طرفه است.

●Multirate Symmetric DSL(MSDSL )-11

در مدل فوق سرعت ارسال و دریافت اطلاعات یکسان است و برابر با 2Mbps است . نرخ سرعت انتقال اطلاعات توسط مرکز ارائه دهنده سرویس DSL ، تنظیم می گردد. خصوصیت MSDSL این است كه ISP می تواند سرعت نقل و انتقال اطلاعات را بنا به نوع سرویس و هزینه دریافتی ، تعیین كند. حداكثر فاصله پشتیبانی شده نیز 8800 متر است.

ADSL2+ از روشهای جدید ارتباط با اینترنت است كه در حال جایگزینی ارتباط از طریق مودم های Dial Up می باشد.در این روش مشترك از طریق كابل تلفن شخصی خود بدون پرداخت هزینه مكالمه ، ارتباطی دائم و 24 ساعته با اینترنت خواهد داشت. در حالی كه خط تلفن اشغال نبوده و كماكان قابل استفاده و مكالمه خواهد بود.

خصوصیات فوق موجب می شوند كه برنامه های كاربردی نظیر آموزش از راه دوروبانكداری الكترونیكی،انتقال تصاویر،كنفرانس ویدئویی  و.. قابل احرا باشند.

ADSL2+ نیازمندیهای فعلی و آینده را تامین می كند.بدون اینكه كاربر متحمل هزینه اضافی شود و یا ایمنی كار وی با مشكل مواجه شود.ادامه مطلب

طبقه بندی: خطوط DSL و انواع آن، 
نوشته شده در تاریخ 1390/08/13 توسط حمیدرضا پیراینده
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | بر محمد وال محمد صلوات :